Eurasier – rodinný pes

Velikost a stavba těla

Toto novější psí plemeno dorůstá výšky asi 50 až 60 cm s hmotností přibližně 30 kg. Celým svým vzezřením připomíná severského tažného psa. Krycí srst je středně dlouhá s hustou podsadou, na tváři, uších a na přední straně nohou krátká. Připouštějí se všechny barvy a jejich kombinace: od červené po plavou, přes vlčí šedou až po černé znaky nacházející se obvykle nad očima.
štěňata na špalku

Povaha a temperament

Eurasier není zdaleka tak divoký, jak vypadá. Mohlo by se říci, že se v něm podařilo skloubit všechny dobré vlastnosti jeho předků. Je otevřený, citlivý a velmi pozorný a ostražitý. Je velmi odolným psem bez zvláštních nároků.
Vhodné prostředí
Psa můžete chovat i v bytě za předpokladu, že mu zajistíte dostatečný výběh. Je vhodný jako pes do rodiny, protože není, jako jeden z jeho předků, "psem jednoho pána". Díky své společenské povaze vychází s dětmi a jinými psy velmi dobře a rád se s nimi hraje.

Původ

Nové plemeno vyšlechtěné v padesátých letech v Německu křížením vlčího špice a čau-čaua (na osvěžení krve, zvýšení elegance a zlepšení plodnosti byl jednou přikřížen i samojed). Cílem bylo vytvořit psa s vynikající povahou, zdravého, s funkční tělesnou stavbou. FCI ho uznala roku 1973.

Popis

Středně velký špicovitý pes harmonických tělesných proporcí se vztyčenýma ušima a delší srstí. Hlava klínovitého tvaru není velmi široká, pouze s mírným stopem. Uši středně velké, vztyčené, trojúhelníkového tvaru. Oči mírně šikmo položené. Tělo mohutné, ne velmi krátké, pevný, rovný, svalnatý hřbet. Ocas zkroucený nad hřbetem, kulatý a pevný, směrem ke konci se zužuje. Hrudník sahá až po lokty. Velikost: pes má v kohoutku asi 52-60 cm, fena 46-48 cm.

Využití

Společenský a rodinný pes, hlídač a průvodce. Největším problémem je jeho nevyrovnanost.
pes eurasier

Možná záměna

S plemeny, z nichž byl vyšlechtěn. Oproti čauovi má výrazně lehčí tělesnou stavbu s méně masivní hlavou, je elegantnější a pohyblivější. Od vlčího špice se liší pestrostí barev, méně bohatou srstí, větší velikostí i šikmo položenýma "asijskýma" očima.