Vybavení psa pro tažné sporty

Pokud se chcete se svým psem věnovat sportu, kde ten hlavní sportovec je pes a vy v roli psovoda se více či méně pasivně účastníte, musíme pečlivě zvážit vybavení vás obou. Jiné je pro běžecké sporty, jiné pro sporty kdy pes za sebou táhne nějaký mechanický stroj, jako kolo či koloběžku. A rovněž jiné bude, když pes bude sice aktivně tahat, ale vy půjdete pomalu po svých. A samozřejmě jsou druhy sportů a vybavení daleko širší než je tento omezený výčet.

sedící pes

Vybavení pro běh

Vy potřebujete pás kolem beder. Někteří sportovci dávají přednost takzvaným sedáků, tedy pásům připomínající horolezecký úvaz, kdy popruhy vedené spodem přes stehna zabraňují pásu změnu pozice na těle. Při běhu je totiž dobré, aby pás a potažmo přes něj pes, vás táhl v místech těsně nad těžištěm těla. Sedáky nejsou vhodné pro lidi se silnějšími stehny, mohou působit třením bolestivé odřeniny.

Pes má v běhu mít na sobě dlouhý postroj, tak aby tahal přes ramena a přitom mu zůstal naprosto uvolněný hrudník. Nesmí být ničím omezován v dechu.
pes s postrojem

Vybavení pro tahání kola, koloběžky

Pokud pes táhne kolo nebo koloběžku, je upoután přímo ke stroji. Pokud byste psa měli navázaného přímo na sebe, působily by na vás, zvláště v zatáčkách takové síly, kterým byste při řízení kola jen stěží odolávali.

Kolo i koloběžku vážeme k vodítku za rám kola pod řídící tyč. Je dobré mít připevněnu pružinu s drátem, který pomocí oka vzdáleného asi půl metru od kola, znemožňuje vodítku, aby se při jeho každém povolení zamotalo do předního kola.

Pes má postroj s širšími, polstrovanými popruhy, stejný jaký se používá u spřežení. Počítá se, že pes táhne velké vzdálenosti při nižší rychlosti. Samozřejmě i zde se dbá o pohodlí psa.

A jak na Dog trekking

Dog trekking je taková turistika, kdy vám pes pomáhá především do kopce. Zpravidla pochodujete rychlejší chůzí s batohem na zádech. Po větší rychlosti ani netoužíte. Pro vás doporučuji bederní popruh, široký a polstrovaný. Budete jej mít na sobě celé dny, nesmí vás nikde tlačit. Pes má polstrovaný postroj. Může být kratší, protože se nesnažíte o nějakou rychlost. Opět důraz při výběru klademe na pohodlí psa.