Plávání posílí i vaše tělo

Plavání je jedním z nejčastěji provozovaných sportů na našem území, a to nejen v letních měsících, kdy statisíce plavců zamíří na koupaliště, venkovní bazény či jezera a zatopené lomy. Pro mnohé jde o možnost, jak spojit příjemné s užitečným, aneb udělat něco pro své tělo a zároveň si dopřát relaxace a zábavy. Dozajista není ani zapotřebí zmiňovat lásku dětí k vodním radovánkám, z tohoto důvodu lze proto pohlížet na plavání coby ideální rodinnou aktivitu nejen pro horké odpoledne.
závodní plavání.jpg 
Zároveň jde i o mimořádně zdravý sport, který může nabídnout mnoho přínosů. Lze zmínit:
 
·         zapojení a posílené svalů celého těla, zejména pak těch zádových
·         prospěšnost pro kardiovaskulárního systému
·         zlepšení hybnosti kloubů a celkové kondice
·         nápomoc efektivnímu užívání kyslíku
·         odbourání stresu
skákání do moře.jpg 
Z tohoto důvodu je plavání doporučováno skutečně široké škále plavců. Jde o příhodný způsob zotavení po nejrůznějších úrazech či onemocněních, kdy dochází k postupnému a efektivnímu zapojení svalů. Stejně tak tento sport napomáhá lidem s pohybovými obtížemi. Další skupinou, která může výše uvedené přínosy ocenit, a přitom neohrozit svůj zdravotní stav, jsou těhotné ženy. Plavání jim umožní zbavit se bolestí a je vhodné i pro vyvíjející se plod.
šplouchání vody.jpg 

Jednotlivé styly

 
Rovněž lze rozlišit jednotlivé plavecké styly, přičemž každý z nich se zaměřuje na jinou skupinu svalů. Liší se náročností a především technikou:
 
1.      ZNAK
2.      PRSA
3.      KRAUL
4.      MOTÝL
 
Nejrozšířenější běžně prováděnou technikou jsou prsa a kraul.
 
Coby další výhodu plavání lze považovat i finanční nenáročnost provozu této aktivity. Nehovoříme-li o profesionální úrovni, kde se vyšším výdajům za potřebné vybavení zřejmě nevyhneme, je tento sport prakticky zdarma a bez omezení. Jedinou částku tak investujete pouze do plaveckého úboru, případně pro zaplacení vstupu na bazény a koupaliště. Ve srovnání s většinou pohybových aktivit tak jde o směšnou útratu.