Pozornost v dnešní době

Člověk jakožto tvor, nikoli stroj, ač si to myslíme, nezvládá multitasking neboli dělání více činností najednou. Dokonce ani naše děti ne. Bohužel naše přemrštěně rychlá moderní doba vyžaduje, aby vše bylo co nejrychlejší a pokud možno co nejjednodušší. Bohužel to ale není správný přístup.

pero a inkoust

Co se týče učení, jedná se o ještě větší problém. Pokud si vezmeme již obyčejný běžný den ve škole. I přesto, že na většině školách jsou mobilní telefony a podobná zařízení školním řádem zakázány, většina žáků a studentů tento zákaz vesele porušuje. Na spoustách škol je pak i veřejná wi-fi, nebo wi-fi alespoň pro studenty. Pokud tedy žáci mají během školních hodin k dispozici mobilní telefon a internet zároveň, Jinými slovy jsou online, mají tendenci neustále své zařízení kontrolovat. Bohužel právě proto ztrácejí svou pozornost nad výkladem a učivem, které by mělo být výrazněji důležitější. Byť takový žák výklad zdánlivě vnímá, jeho soustředěnost je narušena více než by se mohlo zdát.

To samé je například při práci na počítači. V dnešní době jsme zvyklí naotvírat si na počítači hned několik různých programů, nebo jejich záložek (Dokonce i já během psaní tohoto článku sleduji „zajímavé“ rozhovory) a neustále mezi nimi přepínáme. Bohužel tento model poté velmi rychle přijme za své i náš mozek a pokouší se fungovat na stejném principu. To má za následek, že jsme pak méně soustředěni na jednu věc a máme i mimo pracovní plochu počítačů tendenci provozovat více rozdílných činností najednou. To jistě není nic dobrého ani pro běžné fungování, natož pro vzdělávání a studium.
mobil v dlani

Pokud se tedy snažíte něco se naučit, vypněte si přitom svůj mobilní telefon, nebo jej odpojte od internetu. Pokud při tom pracujete na počítači, bude pro vás výrazně jednodušší mít spuštěnou pouze jednu jedinou aplikaci. Uvidíte, že vám vše poleze do hlavy mnohem lépe!