Pes a rodina

V mnoha rodinách mají pejska a někde i nejednoho. Což je jistě ušlechtilé, pokud se tato rodina o všechny pejsky poctivě stará. Což snad většina dělá. 

Pes není nějak moc náročný. Stačí mu kus místa, žrádlo a čas. Tedy, ten čas on má. Psík většinu dne prospí. Ale má chvilky, kdy by si rád se svým páníčkem trošku pošpásoval. A jeho pán mu to musí umožnit.  

Ne každý pes to vyžaduje, ne každý pán se k tomu staví kladně. Ale tu je jasná rada. Pokud na psa nemáte čas, nepořizujte si ho.

psí smečka

Když je rodina rozvětvená, vždy se najde někdo, kdo psíka vezme na procházku a vyvenčit. Zpočátku se o to perou samozřejmě děti, ale s přibývajícím časem je to přestává bavit. Inu, jsou to přece jen děti. A je docela dobře možné, že to byly právě ony, které rodiče vyprovokovaly k neuvážené koupi.  

Pak tedy s psíkem chodí ven kdo je nejblíže a kdo nemá co na práci. Babička s dědou se pak budou marně ukrývat pod hromadu uhlí. Budou nalezeni a vyhmátnuti. Po krátkém či delším spílání budou muset ven, a to asi oba dva, aby si určili trasu, když pak budou nadšeně chodit s psíkem každý sám.  

pes ve vodě

Smutné jsou osudy psů, na které páníček nemá čas. Většina jich končí v útulku, a to ještě v tom lepším případě a v případě, že je jejich majitel alespoň trochu slušný. Bohužel jsou však i takoví, nemohu zde veřejně napsat, jak je nazývám, kteří toto neudělají a raději psa pustí někam do lesa a zbaběle prchnou. Takovým lidem bych… To raději ani nechtějte vědět. 

Pes není samotář, je zvyklý po tisíce let žít ve smečce a pokud je tato smečka lidská, nevadí mu to. On sám si určí a vybere toho, kdo bude mít na něj největší vliv a koho pan pes bude považovat za vůdce. Tomu se pak bude podřizovat a plnit co mu na očích vidí. Samozřejmě, že bude mít rád všechny z rodiny a bude nadšen, když s ním ven půjde kdokoli. Ale prostě vůdce smečky může být jen jeden. A tím to pro psíka zvadlo.