Falešné bankovky

Falešné bankovky jsou dle centrální banky většinou ne příliš dobré kvality. Pokud se Vám však taková bankovka dostane do peněženky, máte smůlu. Falešnou bankovku byste měli odevzdat na Policii České republiky. Platit s ní nesmíte a náhradu za ni taky nedostanete. Tím pádem jste přišli o peníze.Nejčastěji se objevují falešné bankovky v hodnotě 1000 a 500Kč, objevili se již také 200 a 100Kč bankovky. Takové bankovky většinou nenesou žádné nebo velmi slabé ochranné prvky. Pozornost byste však měli věnovat také cizím bankovkám. Většinou cizí platidla a jejich bezpečnostní prvky nejsou tak dobře známá, proto je i zde velké riziko.
vějíř z českých peněz.jpg 
Jak rozpoznat falešnou bankovku
České bankovky mají tyto ochranné prvky:
–          Vodoznak
–          Proužek s mikrotextem psaným v okýnkách
–          Bankovka obsahuje barevná vlákna
–          Soutisková značka
–          Skrytý obrazec
–          U některých bankovek je obrázek s proměnlivou barvou
–          U některých bankovek iridiscentní proužek
–          Mikrotext
 
Pohledem proti světlu zjistíme rozdíly
Pravá bankovka musí obsahovat vodoznak a soutiskovou značku.
Vodoznakse nachází ve střední část širokého nepotištěného okraje. Při ohledání z lícní strany je stranově obrácený k vytištěnému portrétu.
Soutisková značkase jeví při ohledání jako, že zobrazuje půl znaku písmen ČR nebo C s vloženým S u bankovek staršího vydání. Pokud si prohlédnete bankovku proti světlu, objeví se obrazec celý.
Proužek s mikrotextem psaným v okýnkách– je zapuštěn do bankovkového papíru, je přerušovaný po 5mm, ale při pohledu proti světlu je celistvý Na tomto proužku je vždy uvedena nominální hodnota bankovky.
 vějíř z euro peněz.jpg
Na omak lze také rozeznat falešnou bankovku
Pravé bankovky se tisknou na speciální bankovkový papír. Tím pádem již při pouhém dotyku byste měli poznat, že v ruce držíte falzifikát. Navíc každá bankovka má z lícní strany hmatatelný hrubotisk.
 
Další rozdíly mezi falešnou a pravou bankovkou se projeví při sklopení bankovky do vodorovné polohy proti světlu, objeví se skrytý obrazec na rameni portrétu s nominální hodnotou bankovky.
 
Iridiscentní pruh– duhově lesklý pruh, dvoubarevný a zprava vzorovaný, nacházející se u okraje bankovky, široký 2cm. Nachází se na bankovkách hodnotě 1000Kč a výš. Pokud bankovku sklopíte získá slabý zlatý a fialový nádech s kovovým odleskem. V pravé části pruhu je slabě vyvedená nominální hodnota bankovky.
Barevná vlákna jsou vtělená přímo do bankovkového papíru, jsou dobře viditelná.
Dále na lícní straně vpravo od portrétu v pruhu základní barvy se nachází mikrotext s nominální hodnotou bankovky. Z rubní strany se nachází v pruhu základní barvy mezi státním znakem a pravým okrajem, kde je slovy vyjádřená nominální hodnota bankovky.
 
Nyní se již v bankovkách a jejich bezpečnostních prvcích dobře vyznáte. Buďte obezřetní a nevpouštějte si falešné bankovky do peněženky.