Co rozumíme pod pojmem Widget?

Můžeme si jej představit jako jeden z pomocníků, kteří nám usnadňují práci s ovládáním chytrého telefonu a s používáním množství programů, které jsou v něm nainstalovány. Je to jakási drobná aplikace, miniaplikace, či jak ji nazvat, která je zpravidla nedílnou součástí většího celku. Můžeme si ji jednoduše představit např. jako část programového vybavení od aplikace „Galerie“, která nám zobrazuje některé vybrané fotografie ve formě malého náhledu na ploše.
maketa ipadu
Widget mají například i mapy, program IDOS pro vyhledání dopravního spojení, Google mail, některé servery s předpovědí počasí, existuje jich zkrátka velké množství a mívají je téměř všechny větší aplikace.
chytrý telefon
Tato miniaplikace se umísťuje na hlavní obrazovku a tam je k dispozici ukryta pod ikonou. Vypadá na první pohled přímo jako program (aplikace), přitom vykonává jen některé jeho částečné funkce. Může nás informovat např. o příchozím e-mailu, o jednoduché předpovědi počasí, o aktuálním kurzu měny atd. Některé z nich však slouží přímo jako aplikace, tou je kupříkladu zdroj svítilny – stačí jen stisknout příslušnou ikonu na ploše a telefon poslouží ve tmě jako baterka.
ovládání palcem

Miniaplikace se umístí na plochu, podobně jako u počítače zástupci programů

Mohou mít různé rozměry, někdy na ploše zabírají větší místo než klasické ikony programů, někdy mohou být malé, takže se jich na plochu vejde více. Umístíme je na plochu tak, že krátce podržíme prst na displeji, kdekoliv na volné ploše, a objeví se volba nastavení telefonu. Tam zvolíme „přidat nástroje“ a objeví se seznam miniaplikací na přidání. Vybereme jednu z nich a zvolíme nabízenou velikost butonu (zpravidla bývá v nabídce velikostí víc). Podržíme pak prst na vybraném widgetu a telefon vám jej pak sám nabídne uložit někam na volné místo na ploše. Když chceme tento odkaz z plochy smazat, jednoduše jej podržíme opět prstem a po chvíli jej potáhneme směrem k odpadkovému koši. Následně se buton nad plochou rozpadne a zmizí.