V čem se liší základní typy osvětlovací techniky v reflektorech automobilů

Halogenová žárovka

Je nejznámějším a také nejvíce využívaným typem světelného zdroje. Jejími největšími přednostmi je velmi nízká pořizovací cena, jednoduchá instalace do světlometu, velmi vysoká odolnost vůči mechanickému a tepelnému namáhání, a také spolehlivost. Lze je bez problémů používat jak v silných mrazech, tak i v tropickém vedru. Nevýhodou je nižší hodnota osvitu ve srovnání s výbojkami. Životnost se liší podle toho, o jaký typ žárovky jde. Např. značkový výrobce Osram nabízí na trhu modely Night Breaker, nebo Osram Cool Blue Intense, jejichž výkon a způsob osvitu zajišťuje vyšší bezpečnost řidičů, komfortnější styl jízdy a celkově příjemnější pocit zejména za jízdy v noci. Tyto modely mají však nižší životnost ve srovnání se speciálními typy Osram Ultra Life, které oproti běžným halogenům mají délku pracovní činnosti až trojnásobnou.
luxusní mercedes-benz.jpg

Xenonová výbojka

Moderní způsob osvětlení, pro který je zapotřebí také speciální světlomet. K nevýhodám patří poněkud vyšší cena a fakt, že výměnu žárovek by měl provádět specialista v servisu – jedná se totiž o poměrně citlivou záležitost vzhledem k tomu, že se jedná o vysokotlakou výbojku. Výhody tohoto osvětlení jsou však nesporné. Méně oslňují protijedoucí řidiče, přesto je jejich osvit dvojnásobně silnější ve srovnání s halogeny. Vykazují také nižší spotřebu elektrického proudu z akumulátoru. Svítí příjemným studeným bílým světlem s namodralým nádechem.
automobil bmw.jpg

LED žárovky

Dosud nejsou pro provoz ve světlometech automobilů homologované a jsou poněkud dražší. Říká se o nich, že jde o osvětlovací techniku budoucnosti. V současné době se používají pro světlomety offroad, nejsou tedy přímo určeny a schváleny pro běžný provoz. Poskytují však velmi vysoký výkon při malé spotřebě energie, velmi pohodové rozptýlené světlo, a mají nesrovnatelně vyšší životnost, než ostatní typy autožárovek. Zároveň se snadno vyměňují a nejsou citlivé na výměnu holýma rukama (mastnotu z lidských dlaní).