Topit v ložnici – na co dát pozor


Zahřejte ložnici správnou teplotou
●     Zatímco se můžete pohodlně zahřát o chladných zimních večerech v obývacím pokoji, v ložnici byste neměli topení nastavovat na příliš vysokou teplotu. Studie ukázaly, že lidé spí nejlépemezi 15 a 18 stupni. Termostat by měl být obvykle na úrovni 2.
●       Správné vyhřívání v ložnici vede k tomu, že tělo přejde do hlubokého spánku rychleji, a proto se probudíte mnohem odpočatější.
●     Pěkný vedlejší efekt chladné teploty v ložnici: stimuluje se metabolismus. Tělo musí pracovat více, aby zůstalo v teple – super snadný způsob, jak spálit další kalorie při spánku.
●       Ujistěte se, že teplota v místnosti je správná, protože příliš teplý vzduch během noci může způsobit vyschnutí sliznice, což se může projevit náchylností k nachlazení.
●       Ovšem příliš studený vzduch zvyšuje riziko vzniku plísní,protože chlad absorbuje méně vlhkosti. Vlhkost se pak usadí na studených stěnách.
●       V žádné místnosti vašeho bytu by teplota v zimě neměla klesnout pod 14 stupňů.
pes pod dekou
Dobře větrejte
●       Správnou ventilací vzduchu nejen zabráníte vzniku plísní, ale také ušetříte náklady na vytápění.
●     Před spaním byste měli termostat nastavit do neutrální polohyapo dobu asi pěti až deseti minut otevřít okna a větrat. Tímto způsobem je vzduch v místnosti nahrazen čerstvým vzduchem bohatým na kyslík.
●       Výměna vzduchu funguje rychleji, pokud otevřete dvě protilehlé okna pro tzv. Křížové větrání.
●       Radiátory by měly být vypnuty během větrání, jinak by se termostaty ohřívaly, když dovnitř vstupuje studený vzduch. Po větrání můžete opět zapnout topení.
●       Trvalé větrání s pootevřeným oknem také není dobrý nápad. Vzduchová výměna je mnohem pomalejší a stěny se ochlazují, což může vést k růstu plísní. Trvalé větrání je také skutečným žroutem energie. Ohřev studených prostor zpět na komfortní teplotu vyžaduje hodně topného výkonu a zbytečně vysoké náklady na vytápění.
●       Doporučeno je větrat také ráno, když vstáváte. Vaše tělo produkuje více vlhkosti, než může vzduch kolem absorbovat. Takže pryč s nadměrnou vlhkostí, abyste minimalizovali riziko vzniku plísní.
 spící bruneta v posteli
Zkontrolujte teplotu a vlhkost v ložnici
Ať už je zdrojem tepla radiátor, podlahové vytápění nebo kamna, měli byste udržovat vnitřní klima ve své ložnici pod kontrolou. Jistě můžete měřit teplotu pomocí jednoduchého teploměru. Vlhkost vzduchu se měří vlhkoměrem. Zařízení nejsou drahá a poskytnou vám důležité informace. Pokud vlhkost trvale klesne pod 30%, měla by se hodnota zvýšit, nad 60% se zvyšuje riziko vzniku plísní. Ale nebojte se: při správném topení a větrání byste vy a vaše ložnice neměli mít žádné problémy.