Jak vyrobit univerzální čistič za pár korun, který se svými vlastnostmi vyrovná profesionálním výrobkům

Nejprve si něco povězme o jeho základních složkách:

Ocet

Kyselina octová je odpadním produktem metabolismu živých organismů a produkuje ji i lidské tělo. Již po staletí lidé znají její čistící a desinfekční účinky. Rozpouští organické nečistoty, likviduje spolehlivě bakterie a některé viry, zároveň rozmělňuje vápenité skořápky a usazeniny. Octem dokonale odstraníte vodní kámen na topných spirálách varných konvic, nebo usazený v různých nádobách.
olej a ocet

Citron

Kyselina citronová funguje na podobné bázi jako kyselina octová. Kromě toho, že je i prospěšná lidskému zdraví (např. čerstvá pomerančová, grepová, mandarinková šťáva), výborně rozpouští vodní kámen ve varných konvicích. Zároveň čistí různé povrchy a likviduje bakterie, stejně jako ocet.
plátky citronu

Tea tree olej

Jeho účinky jsou známy mnoho let. Působí proti plísním, houbám, bakteriím, a virům. Můžete jej aplikovat na kůži, ale neužívá se vnitřně, neboť je pro vnitřní orgány toxický. Výborný je i na očistu zubní dutiny, na akné, na kloktání proti množení bakterií v ústech a v krku. Ostatně, samotný černý a zelený čaj má podobné účinky a je známo, že právě dostatek organického fluoru v čajovém výluhu brání vzniku zubního kazu a snižuje tvorbu plaku.

Vysokoprocentní koncentrovaný alkohol

Alkohol je buněčný jed a zároveň vynikající organické rozpouštědlo. Můžete si myslet o alkoholických nápojích, co chcete, přesto nežádoucí biochemické reakce po jeho konzumaci budou v těle probíhat i bez vašeho názoru. Alkohol je zkrátka toxický pro každého z nás, záleží pochopitelně na jeho množství.
čistící prostředky

Univerzální čistič

A nyní všechny výše uvedené složky smíchejme a nechme je působit, aby vzniklo univerzální čistidlo doslova za pár korun. Postačí k tomu větší sklenice, do které vložíme na kostičky nakrájené slupky ze tří použitých (vymačkaných) citronů a přidáme 3 dcl 8% kvasného lihového octa (běžně dostupného). Sklenice se uzavře (nejlépe šroubovacím víčkem) a celá směs se nechá macerovat 3 měsíce v temnu, a při pokojové teplotě. Jednou za 14 dnů je dobré směs lehce promíchat, případně přidat nějaké další nakrájené citronové slupky.
Po 3 měsících citrony pohltí octovou pachuť. Směs se procedí přes jemné sítko a nalije do nádobky s rozprašovačem. Pak se ještě přidá velký panák vodky, nebo jiného silného alkoholu bez cukru, např. fernetu, rumu, slivovice, meruňkovice. Alkohol navíc zvýrazní vůni směsi, do které pak na závěr nakapete 10 kapek esenciálního Tea Tree oleje. A výsledek? Cena čističe 15 korun, doba přípravy zhruba 15 minut a účinnost 150 procent.