Jak v partnerství naplnit vaši „citovou nádrž“

Partnerství či manželství je běh na dlouhou trať. Pokud začínáme, leckdy nestačíme s dechem a předčasně partnerství ukončíme. Pokud ale trénujeme, neustále zvyšujeme svou odolnost, trpělivost, zjišťujeme, že běžíme stále rychleji, už nepopadáme dech, neklátíme se, nehroutíme se. Zjišťujeme, že je dobré udržovat si své tempo a přizpůsobit ho tomu druhému, takže se příliš nevzdalujeme, ani nezůstáváme pozadu, kde na nás není vidět, tudíž se ze života druhého nevytrácíme.
štěstí v lásce
Pokud se nám v partnerství podaří sladit běh životem, dostává náš život ty správné grády!
Co naplat, běh časem zvolníme, přizpůsobíme věku a začneme jen tak poklusávat, později se už jen procházíme. Je skvělé, když na procházky chodíme ve dvou, sdílíme své pocity, držíme se za ruce.
Manželství je neustálá práce na sobě samém. Ovšem za předpokladu, že si svého partnera vážíme a chceme s ním žít. Pak nelze jinak, než vnímat své i jeho potřeby, touhy, sny, přání a vzájemně si je i plnit.
srdce u knihy
Dobrým pomocníkem nám v tom může být kniha Garyho Chapmana, která se příznačně nazývá Pět jazyků lásky a je o tom, jak se naučit jazyku lásky svého partnera tak, aby nám rozuměl. Tak, aby i on byl ve vztahu šťastný. Nejen my. Porozumění by mělo být v rovnováze.
Jaké jsou tedy jazyky lásky vytýčené panem Chapmanem? Zde jsou. A v závorce pár příkladů. Na další určitě přijdete sami.
1.      Slova ujištění (Nové šaty ti úžasně sluší! Ta tvoje svíčková nemá chybu! ….)
2.      Pozornost (Věnujte si vzájemně pozornost tím, že si nebudete povídat u puštěné televize. Dívejte si do očí. Nečtěte si noviny, když si spolu povídáte …)
3.      Přijímání darů (Tady asi není třeba uvádět příklady …)
4.      Skutky služby (Děláte určitou činnost kvůli tomu druhému, abyste mu udělali radost, např. uvaříte jídlo, vymalujete dětský pokoj, umyjete nádobí …)
5.      Fyzický kontakt (Nejde jen o sex, ale i o fyzické doteky, pohlazení, objímání, držení se za ruce, polibky …)
tvar srdce 
Ve své podstatě jde o to, v čem se poznáváte vy, po čem toužíte vy, co vás naplňuje natolik, aby vaše citová nádrž byla stále plná. A také jde o to, aby i váš partner věděl, jaký je váš jazyk lásky, aby jím hovořil v případě, že se vaše citová nádrž vyprazdňuje, nedej Bože, je prázdná.
Určete, jaký je váš primární jazyk lásky, jaký jazyk lásky je vašeho partnera, vyměňujte si své poznatky, hovořte o tom, co vás těší, co vám dělá radost, mluvte spolu. A když se manželé naučí hovořit jazykem lásky toho druhého, citové nádrže se nikdy nevyprázdní a budou stále plné lásky.
A přítomnost lásky a vzájemné úcty je to nejkrásnější, co nás může v životě potkat …

5/5 - (1 vote)