ČNB podporuje finanční gramotnost

Peníze na útěku je název webu, který více než před rokem spustila státní finanční instituce Česká národní banka. Zaměřuje se na něm na potenciálně problematická témata, se kterými se mohou potýkat mladí lidé, kteří hospodaření s finančními prostředky mají teprve před sebou.
ČNB je nejvyšší finanční institucí České republiky. V jejím čele stojí guvernér Jiří Rusnok, dále dva viceguvernéři a další čtyři členové bankovní rady. Všechny členy jmenuje prezident republiky a jejich mandát trvá šest let. Hlavním cílem národní banky je starat se o cenovou stabilitu, tedy udržet nízkou inflaci. Mezi další úkoly patří vydávat bankovky a mince do oběhu a dohlížet na činnost celého bankovního sektoru i nebankovních peněžních institucí.
budova čnb.jpg
Web Peníze na útěku obsahuje jednoduché stručné, ale relevantní informace k několika oblastem. Jedná se například o možnost utřídit si svůj rozpočet. Dále upozorňuje na nejčastější chyby, kterých se lidé dopouštějí. Klade důraz především na užívání finančních prostředků s rozmyslem., vysvětluje například, jaký je rozdíl mezi pravidelnými a proměnlivými měsíčními výdaji.
peněženka ve svěráku.jpg
Další oblastí, které se web věnuje, je životní události. Sem spadá například svatba, založení rodiny a pořízení vlastního bydlení. Lidé se tu dozví, co se stane po svatbě s majetkem. Banka také apeluje na to, aby si lidé nebrali zbytečné úvěry, které nezvládnou splácet. Rozhodně se nevyplatí půjčovat si na dovolenou, byť se jedná o pár tisíc korun.
Užitečné se jeví i vyhledávání institucí a firem, kde si můžete ověřit jejich důvěryhodnost. Svou finanční gramotnost si každý může ověřit pomocí kvízů od začátečnické úrovně po expertní. Web obsahuje slovník základních pojmů, např. co je to RPSN, které bývá uvedeno v reklamách na úvěry.
Na webu se zdůrazňuje jeho důvěryhodnost. Protože se jedná o státní instituci, nejde o reklamní sdělení.