Chelsea – anglický zázrak nového milénia

Chelsea FC je anglický fotbalový klub z Londýna, který v současné době hraje na Ostrovech nejvyšší ligu. Jeho historie je však velmi poutavá – především ta moderní, kdy klub získal věhlas světového velkoklubu a získal množství trofejí. Ale pěkně popřadě!

chelsea fc vlajka

Začátky

Již na sklonku 19. století koupil britský obchodník Henry Augustus Mears hřiště v londýnské části Stamford Bridge. Přesto, že dostával lukrativní nabídky (v oblasti se těžilo uhlí a měla zde být postavena továrna s vlečkou), rozhodl se neprodat tento kus půdy a postavil zde první fotbalové hřiště se zázemím. Přestože zde původně měl hrát Fullham, nakonec se shodou okolností došlo k závěru, že by místní mohli založit vlastní klub. A to se stalo v roce 1905. Jelikož okolní kluby protestovaly proti zařazení nově vzniklého klubu Chelsea FC do Jižní ligy, musela její cesta začít ve druhé divizi.

První úspěchy

První úspěšná éra klubu se datuje do 60. let 20. století. Došlo ke stabilizaci financí a mladí odchovanci táhli tým od vítězství k vítězství. V roce 1965 získali hráči první trofej – zvítězil v Anglickém poháru. V té době již působili v Premier League a získali tak přístup k evropským pohárům. První titul na sebe nedal dlouho čekat. V roce 1970 zvítězili v Poháru vítězů pohárů, což je předchůdce Ligy mistrů.
stadion v Anglii

Doba temna

Sedmdesátá a osmdesátá léta znamenaly krizi. Kvůli dostavbě tribuny stadionu Stamford Bridge totiž z klubové kasy téměř „vytekly“ všechny peníze. Prodeje hráčů tak znamenaly postupný propad, který vyvrcholil v sezóně 1987/1988 sestupem. Již následující ročník se ale opět vrátili do První divize a sezonu 1989/1990 skončili na skvělém pátém místě.

Romanovci

Po poměrně úspěšných devadesátých letech přišel v roce 2003 prodej klubu. Novým vlastníkem se stal ruský miliardář Roman Abramovič. A neváhal utratit celé jmění za hráče světového věhlasu. U kormidla stál trenérský zázrak Mourinho, v klubu se objevili hráči jako Drogba, Čech, Terry a další hvězdy. V této éře klub dvakrát ovládl Ligu mistrů a pětkrát tu anglickou. Na kontě má i dva tituly z Evropské ligy.