Miner GPU pro těžbu kryptoměn lze sestavit svépomocí

Stroj se nápadně podobá běžné počítačové sestavě, jejímž základem jsou výkonné grafické procesory.

Pořídit všechny komponenty ve specializovaném e-shopu není nic obtížného, pouze výkonné grafické karty jsou v současné době hůře dostupné. Někteří obchodníci dokonce uvažují o regulaci objednávek na určitý omezený počet kusů pro jednoho zákazníka. Pokud se vám podaří opatřit si všechny potřebné součásti, s těžbou můžete začít prakticky ihned.

druh financí

Jak těžit kryptoměnu

Jedním z nejčastěji využívaných těžebních software pro miner GPU je CCMiner. Pracuje na platformě operačního systému Windows a je velmi flexibilní. Základem pro úspěšnou těžbu je ovšem počáteční stažení aktuálních ovladačů grafických procesorů a především jejich přetaktování. Tím se vyladí optimální spotřeba energie při současném maximálním početním výkonu GPU a pamatovat bychom měli i na optimalizaci chlazení celého zařízení. Pro taktování grafik lze využít např. zdarma poskytovaný software MSI Afterburner.

řada mincí

Musíte ovšem počítat s tím, že pořizovací cena RIGu jde do desítek tisíc korun, a že celé zařízení začne po odečtení nákladů být výdělečným podnikem až za 8 – 9 měsíců. Do nákladů je také nutno započítat enormní spotřebu elektrického proudu, která u nepřetržitě pracujícího jednoho těžebního RIGu může za rok přesáhnout 35 tisíc korun. Z tohoto důvodu je pochopitelně žádoucí, aby celé zařízení pracovalo stabilně, a pokud možno minimálně několik let. Odborníci odhadují, že k tomu, aby byl stroj v provozu minimálně 3 roky 24 hodin denně, musí být všechny komponenty chlazeny alespoň na 60 stupňů Celsia. Podstatné je také nakupovat grafické karty s dvouletou záruční lhůtou, poněvadž právě ty jsou nejslabším článkem celého řetězce.

Musíte si také uvědomit, že těžba se časem stává obtížnější. Zatímco zpočátku se vám může dařit těžit jednu virtuální minci za 30 dnů, po roce za stejnou dobu můžete již těžit sotva polovinu (při stejném výkonu hardware a spotřebě elektřiny). Z toho důvodu se také dnes těžaři sdružují do tzv. poolů – těžebních skupin, kde jsou těžební zisky vyšší.