Americké ztráty na akciích jsou ty tam!

I když je to k nevíře, koncem dubna byly americké akcie na takovém vzestupu, že akciové indexy S&P 500 (index S&P 500 zahrnuje akcie pěti set největších firem obchodujících na amerických burzách) a také Nasdaq Composite překonaly svá vlastní historická maxima. K tomuto závratnému růstu samozřejmě přispěla řada okolností, mimo jiné hlavně to, že výsledky hospodaření firem předčily výrazně očekávání analytiků a zmírnily tak předchozí obavy z toho, že v prvním čtvrtletí poklesnou zisky tech největších amerických firem.

tabule s kurzy

Akcie dokázaly dokonce odmazat již nyní ztráty, které utrpěly koncem roku 2018. Prudký propad, který je postihl právě na konci prosince způsobil, že uvedený index S&P 500 vykázal za rok 2018 vůbec nejslabší výkon od roku 2008. Proti tomu však 23. dubna 2019 vykazoval hodnotu 2933,68, což je tedy maximum a naposledy se na tuto hodnotu dostal v říjnu roku 2018, těsně před tím, než přišel obrovský zmiňovaný propad.

Oproti předpokladům se z toho akciový trh dokázal velmi rychle vzpamatovat. Podle všeho k tomu přispěla samozřejmě politika americké centrální banky a vyjednávání s Čínou.

Nejvíce byly oživeny firmy ze sektoru zdravotní péče, které v uplynulých týdnech velmi klesaly v obavách o zdravotní politiku USA. Nejlepší výsledek také dosáhla index technologického trhu Nasdaq, který stoupl o 105, 56 bodů, což je 1,32 procenta. Jeho hodnota byla tedy 8102, 82 bodu.

Dále velmi sledovaný index Dow Jones stoupl o 0,55 procenta na hodnotu 26 656, 39 bodu.

Výsledky dobrého hospodaření také dopomohly k nárůstů hodnot akcií sociální sítě Twitter a výrobce hraček Hasbro. Posiluje také Coca-Cola a zbrojovka Lockheed Martin. Výsledky, kterých dosáhly tyto firmy však byly naprostým překvapením i pro všechny analytiky. Mezi ty firmy, kterým se dařilo, se zařadil i Amazon.
analýza akcií

Podle některých deníků, například Financil Times přichází taková maxima poté, co ukazatele na americkém trhu dluhopisů ukázaly, že existuje jistá varianta k recesi ve světové ekonomice. List ale také uvedl dále, že výsledky firem dle zmiňovaného indexu zatím nepotvrzují ani v nejmenším to, že by mohlo dojít opět k poklesu zisků těchto firem.