Vzduchotechnika v paneláku vás může nemile překvapit

Bydlení v panelovém domě dává přednost celá řada lidí. Jestliže jde o domy revitalizované, v zásadě byste ani nepoznali, že jde o panelové sídliště, a pouze vnímáte celkový prostor jako souhrn většího počtu bytů na jednom místě. Paneláky byly v době svého vzniku – za socialismu – na svou dobu sice velkým počinem, ale o nějakém bytovém komfortu nemohla být řeč. Uvnitř jste docela zřetelně mohli nechtěně odposlouchávat sousedy, umakartové jádro nevypadalo příliš k světu a s dřevěnými okny to také nebyla žádná sláva. Co však panelákům nelze vytknout, je řešení inženýrských sítí. Vše bylo vedeno společnou stoupačkou a v těchto místech se také nacházelo potrubí vzduchotechniky.

panelový dům

Vzduchotechnika v paneláku https://www.taurisplus.cz/produkty-sluzby/cisteni-a-dezinfekce-potrubi-vzduchotechniky/ se stala významným pomocníkem v odvádění výparů z domácností, zejména vlhkého vzduchu z koupelny, zápachu z toalet a mastných par z vaření z kuchyňských digestoří. V bytech pak bylo docela příjemně, pokud si odmyslíte hlučné sousedy a sdílení společných prostor na jednom patře třeba se třemi rodinami.

byty v paneláku

Vzduchotechnika uvnitř stoupaček se stala samozřejmostí a časem na její existenci lidé začali zapomínat. Málokdo ji považoval za zdroj skrytého nebezpečí, které v každém domě, v každém vchodu doutnalo jako časovaná bomba. Jaké nebezpečí máme na mysli?

Do potrubí vzduchotechniky proudí z domácností neustále směs jemného prachu, který se mísí, zejména z kuchyní, s mastnotou. Mastný prach se pak usazuje uvnitř potrubí a je-li následně vrstva prachu souvislá, a dostatečně silná, a někde stačí už pouhý 1 milimetr, může tu dojít ke vznícení a ke katastrofálnímu požáru. Statistiky Integrovaného záchranného sboru hovoří celkem jasně – mastný prach ve vzduchotechnice již zavinil celou řadu požárů, které se rozšířily do bytů skrze společnou stoupačku. Z tohoto důvodu se vyplácí nechat potrubí uvnitř stoupaček občas prověřit a případně odborně vyčistit.