Jaké stavební prvky na zahradu?

Správná zahrada by neměla mít pouze dobře zastřižený trávník a fešný záhon levandulí lemujícího cestičku mezi vchodovými dveřmi a brankou. Také by na ní neměly chybět i některé stavební prvky, které umožní využívat zahradu daleko lépe. Nemusí se rovnou jednat o nějaké rozmáchlé stavby, ale třeba jen o menší konstrukce, které mohou být jak praktické, tak i vizuálně zajímavé .
pergola kláštera

Pergola

Pokud byste si měli vybrat stavbu, která na zahradu rozhodně patří, určitě by v první trojce byla pergola. Konec konců, tento druh konstrukce už běžně používali staří Řekové a Římané. Pochopitelně, že od té doby doznala pergola pár rasantních změn. Už se nevyrábí pouze ze dřeva, ale i z daleko modernějších materiálů jako jsou hliník, respektive tvrzený plast. Oba tyto materiály se vyznačují vysokou odolností, a to hlavně vůči vodě, což se rozhodně hodí. Navíc součástí moderních pergol je obvykle střecha, což u antických verzí nebylo vůbec standardem.
dřevěný altán

Altán

Daleko složitější stavbou je altán. I ten je součástí mnoha zahrad, i když v posledních letech se spíše více objevuje v parcích. Vzhledem ke své složitosti dnes většina lidí preferuje pergoly, ale jde si koupit i altán, který se dá postavit snadno a rychle, ovšem není samozřejmě tak zdobný. Jedná se o moderní konstrukce, které svým vzhledem spíše připomínají stany. Nejde ale o klasické stavby, spíše jednorázové konstrukce, které můžete složit před večírkem a další den je zase rozebrat.

Prolézačka

Nejen pro dospělé jsou zahrady určeny, ve velkém si v nich mohou vyhrát i děti, zvláště, pokud jim tam postavíte hezkou prolézačku. Ty jsou dnes velice populární, jelikož je to často jediná atrakce, kvůli které děti vylezou alespoň na chvíli ven. Prolézačku můžete postavit sami svépomoci, ale také si ji koupit ve specializovaném obchodě. Rozhodně nejde o nic drahého. I ty lepší stojí jenom pár tisícovek, což vás nezruinuje.